Tradycja Dwunastu Pubów to sposób w jaki młodzi (i nie tylko) Irlandczycy celebrują czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Spotykają się w pubach, aby spędzić kilka godzin w towarzystwie rodziny i przyjaciół lub też poznać nowych ludzi.

Wcześniejsza tradycja 12 Dni Świąt –ang. 12 Days of Chistmas –  (okres między Bożym Narodzeniem a świętem Trzech Króli) przybrała bardziej świecką i rozrywkową formę.

Jak sama nazwa wskazuje w noc, kiedy wybieramy się na podbój irlandzkich pubów, musimy odwiedzić ich aż 12 i w każdym  wypić chociaż jedno piwo/ jednego drinka. Nie jest to jednak tak łatwe jakby się mogło wydawać, ponieważ konsumpcji towarzyszą zadania/ zakazy/nakazy takie jak np.:

 1. Zakaz rozmowy ze znajomymi w pierwszym
 2. Zakaz siadania przy stoliku lub barze w drugim pubie
 3. Zakaz używania określonego słowa w trzecim pubie
 4. Nakaz używania określonego słowa z dużą częstotliwością w czwartym pubie
 5. Zakaz używania telefonów komórkowych z piątym pubie
 6. Zamiana butów ze współgraczem w szóstym pubie
 7. Zwracanie się do barmana imieniem Guinness w siódmym pubie
 8. Zakaz jakiejkolwiek rozmowy w ósmym pubie
 9. Zakaz korzystania z toalety z dziewiątym pubie
 10. Zakaz przeklinania w dziesiątym pubie
 11. Nakaz przytulenia nieznajomego w jedenastym pubie
 12. Zakaz odstawiania piwa drinka na stolik/bar/podłogę o ostatnim pubie

Obowiązkowym uniformem jest tu świąteczny sweter (więcej o nim we wpisie Ewy tu ^link^). Im bardziej odjechany, kolorowy i kiczowaty – tym lepiej.

Dublin poszczycić się może nawet szlakami barowymi, które zarówno nowicjusze jak i wprawieni barowicze przemierzają by odhaczyć na swojej liście wszystkie 12 miejsc.

Stolica Irlandii  to miejsce przyjazne imprezowiczom przez cały rok kalendarzowy, jednak w okresie świątecznym zarówno turystę jak i miejscowego urzec mogą wspaniałe dekoracje, wszechobecne lampki, choinki i wyjątkowy klimat tego miejsca.

Kornelia