Ludzie nie zdają sobie sprawy jak ważne jest zdrowie psychiczne i jak bardzo wpływa ono na jakość naszego życia.  Pracują w miejscach, które przynoszą im tzw. prestiż (bankach, korporacjach, urzędach) i boją się podążać za marzeniami z obawy, że społeczeństwo ich wyśmieje i skrytykuje – bo mało ambitni, bo słabo zarabiają…

Jakiś czas temu rozmawiałam z siostrą swojej przyjaciółki – dziewczyną młodszą ode mnie o dobre pięć lat. Skarżyła się na pracę w korporacji – wyścig szczurów, brak pomocy ze strony kadry kierowniczej itp. Tęskniła za pracą w sklepie z zabawkami, która, mimo że mniej “prestiżowa’’i ambitna przynosiła jej spełnienie i satysfakcję. Innego zdania był jednak mąż mojej rozmówczyni, który nakazał jej pozostanie w stresującej pracy właśnie ze względu na „prestiż’’ zawodu.

Ta historia nie ma (jeszcze) zakończenia. Dziewczyna nadal pracuje w tej samej korporacji. Codziennie rano wstaje z bólem brzucha. Ma nadzieję, że droga do pracy będzie trwała wiecznie.

Dlaczego nie zrezygnuje i nie wróci do sklepu?  – zapytasz

Odpowiedź jest jedna : z obawy przed oskarżeniami o brak ambicji, niezrozumieniem, głupimi uwagami ze strony rodziny i „przyjaciół’’… To wszystko sprawia, że każdego dnia przepływa morze stresu.

Jestem pewna, że nie tylko moja znajoma znalazła się w podobnej sytuacji. Przyczyn złego samopoczucia psychicznego może być wiele:

-wymagający i niewspierąjący partner

– komentująca wszystkie nasze zachowania teściowa, mama, koleżanka

– spotkana na placu zabaw mama, która wychwala pod niebiosa swoje dziecko krytykując (między wierszami) nasze

I wiele wiele, wiele więcej.

Naszym obowiązkiem jest dbanie o siebie i swoją głowę, w przeciwnym wypadku wcześniej czy później wszyscy powariujemy od nadmiaru bodźców, stresu i oczekiwań, którym staramy się sprostać.

Poniżej zamieszczam zdjęcia kilku książek, które okazać się mogą bardzo pomocne w dbaniu o higienę psychiczną na co dzień.

„Pięć języków miłości” – Gary Chapman

„Rozmowy z Karolcią czyli coaching przy herbacie”– Maciej Bennewicz

„Trener Osobisty” Iwona Majewska – Opiełka.

Kornelia